תוכנית תמורה

קרן מיראז' רואה בשירות הצבאי והלאומי כרטיס כניסה לחברה הישראלית. זהו שלב ראשון בדרך להשתלבות מלאה בחברה, למציאת המקום של כל אדם ואדם בה ולהרגשה אמיתית של ביתיות ומשפחתיות, בייחוד עבור מי שהגיע לכאן מארץ זרה.תכנית 'תמורה', אותה מפעילה קרן מיראז' מאז שנת 2010, משמשת בדיוק למטרה זו: התוכנית מעודדת גיוס לצה"ל והתנדבות לשירות לאומי בקרב צעירים יוצאי איראן, ומלווה את המתגייסים בשנים שלפני הגיוס ולאורך כל תקופת שירותם, בכדי להבטיח להם שירות ממצה ומעניין, שיהלום את יכולותיהם. 
'תמורה' נחשבת כיום לאחת התכניות החשובות והמובילות של הקרן.

את תכנית תמורה מנהלת עמותת 'אלומה', אשר נוסדה בשנת 1983 ומסייעת לצעירים מכל שכבות האוכלוסייה להתגייס לצה"ל ולהתנדב לשירות הלאומי. בתוכנית לוקחים חלק כבר היום כ - 1,000 צעירים וצעירות, מכל רחבי הארץ, אשר זוכים לליווי, ייעוץ ותמיכה כבר מתחילת דרכם בבית הספר התיכון - הגיל בו רובם מקבלים את הצו הראשון. התכנית פועלת בשיתוף פעולה הדוק עם צה"ל, האגף הביטחוני חברתי במשרד הביטחון, מינהל חברה ונוער במשרד החינוך ומ.ט.י חולון.

מטרת התכנית היא לחשוף את בני הנוער מקהילת יוצאי איראן לתרבות, למאפיינים ולמשמעות השירות הצבאי, להפוך את הגיוס עצמו לפשוט ונעים יותר עבורם ולאפשר להם למצות עד תום את הפוטנציאל הגלום בהם, לאורך השירות.

התכנית פועלת בשלושה רבדים במקביל, בכדי להטמיע את מידת חשיבותו של השירות הצבאי והלאומי:

המישור הפרטני: סיוע אישי לכל מלש"ב (מועמד לשירות הביטחון), אשר כולל שיחות אישיות איתו ועם בני משפחתו, הסברים על משמעות הגיוס לצה"ל, מידע על האפשרויות העומדות בפניו ועוד. בשיחות אלו, שיכולות להיעשות דרך הדואר האלקטרוני, באמצעות הטלפון ואף פנים אל פנים, יוכלו הצעיר ובני משפחתו לשאול כל שאלה הקשורה נושא ולזכות בתשובה מפורטת ומקצועית.

המישור הקבוצתי: פעילות ענפה לקבוצות של בני נוער מקהילת יוצאי איראן - פעילות אשר כוללת מפגשים בנושא צה"ל והגיוס, שבוע גדנ"ע, ערבי גיבוש ועוד. מדובר במפגשים בהם משתתפים בין 20 ל-30 צעירים, אשר נערכים לבנים ולבנות בנפרד, בשל ההבדלים באופי השירות בין שני המינים. מידי שנה, עורכת כל קבוצה כזו מעל עשרים מפגשים משותפים.

המישור הקהילתי: פעילות בה לוקחים חלק גם בני המשפחה הקרובה והמורחבת (הורים, אחים, סבים וסבתות ואף דודים) ולא רק המועמדים לשירות. כחלק מפעילות זו, נערך מידי שנה כנס מתגייסים בהשתתפות מאות מלש"בים ובני משפחותיהם, אשר מקבלים הסברים מפי גורמים צבאיים ואנשי מקצוע על יחידות צה"ל השונות, על תהליך הגיוס עצמו ועוד. פעילות זו הופכת את ההתייחסות הקהילתית לרעיון השירות הצבאי והלאומי לחיובית הרבה יותר ומטמיעה אותו בכל שכבות הקהילה.השירות הצבאי והלאומי הוא משהו שכל אחד חייב לעצמו. 

זו חוויה שתעצב את אופיו ותקרב אותו אל החברה הישראלית.

חוויה שכולה תמורה.

כי תמורה היא שינוי. תמורה היא משהו שאתה נותן ומקבל בחזרה.
רכזת התכנית - ירדן
טלפון: 054-6648210