תרבות

 

מאות אלפי העולים שהגיעו לישראל מאיראן בעשרות השנים האחרונות, הותירו מאחוריהם חיים שלמים. הם עזבו מקום מוכַר, בית ומולדת, רק כדי להגיע לכאן, אל הארץ המובטחת. אך הם לקחו עמם דבר חשוב ובעל ערך אדיר, אותו הם מחזיקים קרוב לחזה ומאמצים לליבם: את הזכרונות, את המסורת העתיקה ואת המנהגים המיוחדים. את התרבות הענפה של קהילת יוצאי איראן. בין שלל פעילויותיה, קרן מיראז' שמה לה למטרה לשמר את אותם ערכים, להמשיך בקיום מסורותיה של הקהילה ולהפיץ ברבים את ייחודיותה של התרבות האיראנית, על כל גווניה.

 

אירוע התרבות השנתי לנשים יוצאות איראן

אחת לשנה, בחודש מרץ, מקיימת קרן מיראז' את אחד מאירועי הדגל שלה - ערב שמוקדש כולו לנשות הקהילה ולפועלן. בשיא הערב מופנה הזרקור אל נשים מתוות דרך, כאלו שהגיעו להישגים מרשימים בזכות עצמן, ומהוות מודל ליקוי עבור הקהילה כולה.

זהו ערב בו נשות הקהילה נחשפות לפעילות שמבצעת הקרן, מתוודעות לשלל התוכניות המתבצעות למען יוצאי איראן ומוזמנות כמובן לקחת בהן חלק, כמו נשים רבות סביבן. מדובר באירוע מיוחד, יוקרתי ומושקע שכולל הופעות, ריקודים, ארוחת ערב עשירה ועוד, ומופק כולו בהתנדבות, מידי שנה, על ידי קבוצת נשים מהקהילה. הכנסות הערב (אשר מגיעות ממכירת כרטיסי הכניסה לאירוע) מושקעות כולן בהשקת פרויקטים חדשים למען הקהילה.

 תמונות מערב נשים 2011, תמונות מערב נשים 2012, תמונות מערב 2013

 

יריד ספרים 2013

היריד, פרי יוזמתו של כמאל פנחסי, נערך במבואת הספרייה שבמדיטק חולון, בהשתתפות 18 סופרים, ביניהם סופרים יוצאי איראן וסופרים אשר עסקו באיראן ובקהילה האיראנית. הספרים המוצגים נכתבו בעברית, בפרסית ובשפות אחרות. את היריד, שנערך לאורך כל היום, פקדו כאלף אנשים.

לתמונות מהיריד

 

אירוע תרבות לנשים מתנדבות של מועדון נשים יוצאות איראן- פסגת זאב, ירושלים.

ביולי 2013 בשיתוף המטה לפיתוח מנהיגות בעיריית ירושלים במסגרת תוכנית 'מעגל נשים'. באירוע הוצגה תרבות איראן על כל רבדיה, כולל מצגת אינטראקטיבית על ההיסטוריה העשירה של יהדות איראן, אוכל איראני מסורתי, תערוכה של כלים אותנטיים ועוד. הערב כולו בוצע בהתנדבות, על ידי חברות מועדון הנשים בפסגת זאב.

 

ערב תרבות באשדוד - 2013 

ערב מיוחד למען קהילת יוצאי איראן באשדוד, שהתקיים במרכז אומנויות מונארט. הערב כלל כיבוד בשפע, הופעה של הזמר הפרסי חזי פניאן, הצגת תיאטרון קומית בשם 'החולה המדומה' ועוד.

 לתמונות מהערב

 

ערב תרבות בירושלים - חנוכה 2013

הערב התקיים במסגרת 'שבוע העולה' אותו יזמה עיריית ירושלים. בין שלל האירועים בשבוע זה, התקיים גם ערב התרבות של קהילת יוצאי איראן, בשיתוף קרן מיראז', תחת הכותרת 'צלילי האור הפרסי'. במהלך הערב התקיימו הופעות של התזמורת הפרסית ירושלים ושל תיאטרון יוצאי איראן (בהצגה הקומית 'חמותי היקרה') ונערכה הדלקה חגיגית של נר חנוכה.

 

צעדת נשים בחולון

הצעדה נערכה במסגרת סדרת פעילויות לנשים ביוזמת עיריית חולון. בצעדה השתתפו אלפי נשים, וביניהן גם קבוצת נשים יוצאות איראן.

לתמונות מהצעדה

 

סמינרים ציוניים
קרן מיראז' מקיימת אחת לתקופה טיולים וימי עיון, אשר נמשכים יום או יומיים ומיועדים לחיזוק הקשר בין העולים מאיראן לארץ ישראל. במסגרת הסמינרים הללו מתוודעים המשתתפים לאתרים החשובים בישראל, עורכים היכרות עם ההיסטוריה של המדינה 'דרך הרגליים' ומתחברים לערכים הציוניים. כך, מאמינים בקרן, יוכלו העולים להרגיש שייכים לכאן ולהתחבר למהות הישראלית-חברתית בצורה הטובה ביותר.

 

שיתופי פעולה עם נציגויות הקהילה
נדבך חשוב בשימור התרבות והמסורות של הקהילה הוא שיתוף הפעולה עם הנציגויות השונות בכל רחבי הארץ. קרן מיראז' תומכת ומעודדת את הנציגויות לקיים ערבי תרבות מקומיים עבור יוצאי איראן בערים השונות בישראל. ערבים אלו נחשבים לססגוניים ושמחים במיוחד, כאלו אשר משקפים בצורה האותנטית ביותר את מהותה של התרבות האיראנית.

 

מפגשי פתיחת שנה תוכנית "תמורה" בירושלים ובחולון - 2014

המפגשים התקיימו במנהל הקהילתי שבפסגת זאב ובמדיטק בחולון, ובהם השתתפו מאות בני נוער בגילאי 16-18 בליווי הוריהם. הנערים פגשו בנציגי צה"ל בעמדות מקוונות שהוקמו במיוחד, שאלו שאלות ונהנו מכיבוד קל ושי, מתנת קרן מיראז'. גולת הכותרת של הערב הייתה הרצאתו המרתקת של סא"ל ישראל סימנטוב, שהגיע לספר את סיפורו האישי כלוחם שנפצע כמה פעמים במהלך שירותו הצבאי.

 

כנס צבא וקהילה 2014

הכנס התקיים בדצמבר 2014 במרכז לביטחון לאומי (INSS) בתל אביב. הערב כלל הרצאה של אורית פרלוב, עמיתת מחקר במכון למחקרי ביטחון לאומי, בנושא מדיה חברתית בעולם הערבי והרצאה של אלוף משנה מרטין סבטי, מפקד בית הספר לחילוץ והצלה של פיקוד העורף, שסיפר על הדרך שעבר מהעלייה מאיראן ועד להשתתפותו במבצע 'צוק איתן'. 

 בין המברכים בערב: שוקי גולן (מנהל פיתוח משאבים ב-INSS), תת אלוף (במיל') אודי דקל, יפעת סלע (מנכ"לית 'אלומה'), סא"ל סמואל בומנדיל (מפקד נוער וקהילה) ועדי בובליל (מנהלת קרן מיראז').

 לתמונות מהכנס

 


 

שימור מסורות הקהילה,

לצד המשך קיומה של התרבות היהודית-איראנית,

הם עקרונות בעלי חשיבות עצומה.כך, יכולים אנשי הקהילה להרגיש בבית.

כך, הם שומרים על אופייה המיוחד.

כך, הם פוגשים, שוב ושוב, בזיכרונות קסומים מבית הוריהם.