תרבות

 

מאות אלפי העולים שהגיעו לישראל מאיראן בעשרות השנים האחרונות, הותירו מאחוריהם חיים שלמים. הם עזבו מקום מוכַר, בית ומולדת, רק כדי להגיע לכאן, אל הארץ המובטחת. אך הם לקחו עמם דבר חשוב ובעל ערך אדיר, אותו הם מחזיקים קרוב לחזה ומאמצים לליבם: את הזכרונות, את המסורת העתיקה ואת המנהגים המיוחדים. את התרבות הענפה של קהילת יוצאי איראן. בין שלל פעילויותיה, קרן מיראז' שמה לה למטרה לשמר את אותם ערכים, להמשיך בקיום מסורותיה של הקהילה ולהפיץ ברבים את ייחודיותה של התרבות האיראנית, על כל גווניה.

 

אירוע ההוקרה השנתי לנשים יוצאות איראן

אחת לשנה, בחודש מרץ, מקיימת קרן מיראז' את אחד מאירועי הדגל שלה - ערב שמוקדש כולו לנשות הקהילה ולפועלן. בשיא הערב מופנה הזרקור אל נשים מתוות דרך, כאלו שהגיעו להישגים מרשימים בזכות עצמן, ומהוות מודל ליקוי עבור הקהילה כולה.

זהו ערב בו נשות הקהילה נחשפות לפעילות שמבצעת הקרן, מתוודעות לשלל התוכניות המתבצעות למען יוצאי איראן ומוזמנות כמובן לקחת בהן חלק, כמו נשים רבות סביבן. מדובר באירוע מיוחד, יוקרתי ומושקע שכולל הופעות, ריקודים, ארוחת ערב עשירה ועוד, ומופק כולו בהתנדבות, מידי שנה, על ידי קבוצת נשים מהקהילה. הכנסות הערב (אשר מגיעות ממכירת כרטיסי הכניסה לאירוע) מושקעות כולן בהשקת פרויקטים חדשים למען הקהילה.

 תמונות מערב נשים 2011, תמונות מערב נשים 2012, תמונות מערב 2013

 

יריד ספרים

היריד, פרי יוזמתו של כמאל פנחסי, נערך בעיר חולון, בהשתתפות 18 סופרים, ביניהם סופרים יוצאי איראן וסופרים אשר עסקו באיראן ובקהילה האיראנית. הספרים המוצגים נכתבו בעברית, בפרסית ובשפות אחרות. 

לתמונות מהיריד

 

סמינרים ציוניים
קרן מיראז' מקיימת אחת לתקופה טיולים וימי עיון, אשר נמשכים יום או יומיים ומיועדים לחיזוק הקשר בין העולים מאיראן לארץ ישראל. במסגרת הסמינרים הללו מתוודעים המשתתפים לאתרים החשובים בישראל, עורכים היכרות עם ההיסטוריה של המדינה 'דרך הרגליים' ומתחברים לערכים הציוניים. כך, מאמינים בקרן, יוכלו העולים להרגיש שייכים לכאן ולהתחבר למהות הישראלית-חברתית בצורה הטובה ביותר.

 

שיתופי פעולה עם נציגויות הקהילה
נדבך חשוב בשימור התרבות והמסורות של הקהילה הוא שיתוף הפעולה עם הנציגויות השונות בכל רחבי הארץ. קרן מיראז' תומכת ומעודדת את הנציגויות לקיים ערבי תרבות מקומיים עבור יוצאי איראן בערים השונות בישראל. ערבים אלו נחשבים לססגוניים ושמחים במיוחד, כאלו אשר משקפים בצורה האותנטית ביותר את מהותה של התרבות האיראנית.

 


 

שימור מסורות הקהילה,

לצד המשך קיומה של התרבות היהודית-איראנית,

הם עקרונות בעלי חשיבות עצומה.כך, יכולים אנשי הקהילה להרגיש בבית.

כך, הם שומרים על אופייה המיוחד.

כך, הם פוגשים, שוב ושוב, בזיכרונות קסומים מבית הוריהם.